FILMOWANIE DRONEM
Zastosowanie drona do filmowania jest coraz częściej wykorzystywaną formą kręcenia różnego rodzaju produkcji. Nie jest to tani wydatek, jednak wrażenia podczas oglądania są niezmierzone. Najlepszy efekt powstaje w przypadku połączenia ujęć z drona z tradycyjną kamerą. Dzięki temu materiał wydaje się być bardziej atrakcyjny i plastyczny.
Ujęcie z lotu ptaka to niezwykle efektowny zabieg. Pozwala on na stworzenie nowej perspektywy. Dzięki szerokiemu zasięgowi kamery otrzymany obraz jest przestrzenny i uchwyca wiele elementów jednocześnie. Za sprawą zastosowania w dronach nowoczesnych technologii, umożliwiających kręcenie filmów w wielu formatach takich jak HD, Full HD oraz 4K nagrywanie jest płynne i przejrzyste. Wielowirnikowiec, aby latać musi przechylać się na boki, kompensując siłę wiatru. By występowała możliwość stabilnego filmowania obrazu niezbędne jest korzystanie z gimbala, czyli urządzenia z trzema osiami obrotu w trzech płaszczyznach, które sprawia, że obraz pozbawiony jest drgań, czy szumów. Istotne jest posiadanie podglądu, który umożliwi nam korekcję lotu drona. Obecne możliwości bezzałogowych statków latających przeznaczonych do filmowania są bardzo szerokie. Mogą one automatycznie startować i lądować z danego miejsca, a coraz bardziej udoskonalone modele potrafią ominąć przeszkody napotykane w czasie lotu. To znacznie ułatwia pracę z dronem, jednak bez odpowiednich umiejętności operatora, nawet te uproszczenia nie pomogą w jego obsłudze.
Zasięg wielowirnikowców do filmowania wynosi od kilkudziesięciu metrów do nawet kilku kilometrów. Czas lotu natomiast waha się od paru do maksymalnie 30 minut. Jest to okres kiedy dron może pozostawać nieustannie w powietrzu. Najnowsze modele posiadają czujniki pozwalające uniknąć kolizji. Aby właściwie ująć jakieś zdarzenie trzeba bezzałogowy statek latający nakierować tak, by jego położenie pozwalało na skierowanie obiektywu w odpowiednie miejsce.
Posługiwanie się tym urządzeniem wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. Obsługa drona wymaga doświadczenia, odpowiednich umiejętności i wiedzy. W Polsce jest wiele miejsc, takich jak np. okolice rezerwatów przyrody, lotnisk, gdzie używanie dronów jest zabronione. Obowiązkiem każdego operatora jest wiedza na temat przepisów dotyczących możliwości wykorzystywania danej przestrzeni powietrznej do pilotowania tego typu urządzeń. Bardzo istotną sprawą jest, aby przestrzegać podstawowych zasad, co do użytkowania drona. Nie należy wykonywać lotu nad dużym skupiskiem ludzi, powinno się unikać także szybowania nad drogami. Są to niezwykle ważne aspekty, które pozwalają na zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa. Chcąc filmować różnego rodzaju imprezy okolicznościowe jesteśmy zobowiązani do uzyskania certyfikatu UAVO przyznawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Profesjonalne filmowanie dronem wymaga zatem odpowiedniego sprzętu, z dobrą, stabilną jakością obrazu. Niezwykle istotna jest również wiedza na temat przepisowego korzystania z urządzenia w odpowiednich miejscach. Odpowiednie przygotowanie osoby sterujące dronem to także ważny aspekt. Efekty pracy z dronem to niezwykłe widoki przepięknych miejsc i wydarzeń w ciekawej formie.